4. októbra 2017

Stredoslovenská dedina a fazuľová polievka s kolenom / The village from Central Slovakia and the bean soup with a pork knee / Деревня Центральной Словакии и бобовый суп со свиным коленом

Ak by ste chceli vidieť skutočné dedinské domčeky s ich zariadením, krásnou keramikou, výšivkami, kuchyňou s typickým riadom, komorou, a prístavkami pre dobytok, ako aj záhradky v ktorých ľudia pracovali v minulosti, kostolíkmi, cintorínom a inými verejnými stavbami,  tak to všetko môžete vidieť v najväčšom múzeu slovenskej dediny na Slovensku, na okraji mesta Martin. Jeho návšteva Vás zavedie do obdobia druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia.

Expozícia podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska, objektov z Oravy, Liptova, Kysúc–Podjavorníkov a Turca. Expozícia sa začala budovať od roku 1968 a celoročná prevádzka sa otvorila v roku 2004. V areáli múzea sa na ploche 15,5 ha nachádza nateraz 143 objektov.

V múzeu sa počas roka konajú rôzne folklórne oslavy a udalosti, bohoslužby, podáva sa občerstvenie k krčmičke, a aj rodinné oslavy. V záhradkách sa pestujú plodiny, dobytok sa pasie okolo domčekov. Dokonca tu môžete nájsť aj školu s kabinetom, kde sú ukryté pomôcky pre žiakov tak, ako sa v skutočnosti používali.


Dedina je vernou kópiou života našich starých a prastarých rodičov, dokonca aj s typickým kuchynským riadom a taniermi, ako sme mohli to vidieť, keď nám starí rodičia pripravili ich dedinské špeciality. Jednou z nich je aj typická fazuľová polievka s klobásou a bravčovým kolenom, ktorej recept sa prenášal z generácie na generáciu v našej rodine v Hornom Turci. Hnedá fazuľka sa vypestovala na konopisku vzadu za domom starých rodičov a mäso sa spracovalo na zabíjačke, ktorá sa konala na jeseň pri kôlni. Na takúto polievku sa použije len miene pikantná klobáska, ktorá je len trochu zaúdená, čo dodá polievke typickú príchuť. Zase mäso z kolena ju nielen dochutí, ale dodá hustej polievke kolagén tak potrebný pre výživu kĺbov. Tu je recept tak, ako ju robili a vylepšovali naši predkovia. 

  Tradičná fazuľová polievka s klobásou a bravčovým kolenom, z Horného Turca 
Traditional bean soup with sausage and the pork knee, from Upper Turiec, Slovakia

21. mája 2017

Podzemné múzeum so zlatom a prepadlisko Šturec pri Kremnici / Underground Museum with Gold and Abyss of Sturec near Kremnica, Slovakia / Подземный музей с золотом и провал Штурец около Кремницы, в Словакии

Kremnica  vďaka svojim zásobám zlata a striebra bola v stredoveku jedno z najdôležitejších banských centier v Uhorsku, v strede Európy. Leží medzi malebnými Kremnickými vrchmi na strednom Slovensku, ktoré síce nepatria k najvyšším pohoriam, ale zato  ponúkajú trošku zo všetkých rozmanitých krás Slovenska.

Najproduktívnejšie obdobie Kremnice sa datuje do 14. a 15. storočia, kedy dosahovala ročná produkcia zlata v meste vyše 400 kg, čo predstavovalo desatinu celkovej produkcie vo svete. V kráľovskej kremnickej mincovni sa razili aj Kremnické dukáty považujúce sa za najtvrdšiu menu Európy. Postupne, ako kremnické zlato putovalo do pokladníc vládcov Európy, v Kremnických vrchoch ostali len nepatrné zásoby, čo sa preukázalo nerentabilné pri ďalšej ťažbe. Ťažba zlatých a strieborných rúd bola tak ukončená v r. 1970. 

Za slávu a bohatstvo sa však musí platiť daň. Severozápadne od Kremnice je jedinečná lokalita Šturec, prepadlisko, ktorého vznik sa odôvodňuje niekoľkými faktormi - geologickou stavbou,  banskou činnosťou  a nakoniec zemetrasením v roku 1443. Došlo k zasypaniu časti bane s počtom obetí podľa rodinných kroník od 90 do 450 baníkov. Na okraji priepasti, nápis na pomníku nás vtiahne do dávnych čias :


" Všetkým baníkom ktorých slnko života navždy zapadlo v mene slnka, symbolu zlata, bohatstva a slávy iných 

" To all the miners whose sun of life has forever been set in the name of the sun, the symbol of gold, for the wealth and glory of others " 

(Epitaph on the monument)


Pomník obetiam baníckeho nešťastia v r. 1443 na Šturci pri Kremnici / Monument to the victims of the mining disaster in 1443 at Šturec near the town of Kremnica, Slovakia

6. januára 2017

Turistický kalendár 2017 z Turca a Kremnicka / Tourist Calendar from Turiec and Kremnicko, Slovakia / Tourist-Kalender 2017 von Turciec und Kremnicko in der Slowakei / Туристический календарь 2017 от Турца и Кремницка в Словакии

Tu je sprievodca krásnou turčianskou a kremnickou prírodou v podobe nástenného kalendára. Ak sa vám páči, voľne si ho stiahnite alebo vytlačte vo formáte A4 alebo A3. Možno že vám dá tipy na výlety v tomto kraji počas celého roku.  Každý mesiac znázorňuje miesto výletu s rozmanitými kvetmi alebo stromami v tomto regióne a detailné informácie a trasy môžete nájsť v jednotlivých príspevkoch na tomto blogu


 

Sample text

Sample Text

 
Blogger Templates