Kaštieľ grófov Révaiovcov v Mošovciach (v pozadí vrch Tlstá) /
Manor-house of counts Révay in Mošovce (Hill Tlsta is seen behind)
Jednou
z najkrajších a najzaujímavejších pamiatok regióna Horný Turiec je
kaštieľ v dedine Mošovce pri kúpeľnom meste Turčianske Teplice. Bol postavený
v druhej polovici 18. storočia slávnou šľachtickou rodinou Révaiovcov
(tiež Révayovcov), ktorá prišla zo Srbska kde mala sídlo na hrade Réva. Je to
miesto prechádzok aj kúpeľných hostí z neďalekých kúpeľov Turčianske
Teplice, hlavne po nádhernom romantickom anglickom parku pripojenom ku
kaštieľu. Tu nájdete aj cyklotrasu z Turčianskych Teplíc do tejto dedinky.
Kaštieľ je rokokovo-klasicistickou stavbou riešenej pomerne vo veľkolepom štýle. Dal ho postaviť Jozef Révai, keď požiar zničil jeho starý kaštieľ v roku 1760. Široké drevené schodisko zabezpečuje prístup na poschodie. Miestnosti prízemia majú jednoduché klenby bez výraznejších ornamentov. Len v pisárni na strope sa nachádza plastický motív - zapečatená obálka a štyri srdcia. Podľa povesti práve tu písala grófka zamilované listy. Jednou zo zachovaných pamiatok je reprezentatívna rokokovo-klasicistická pec, pôvodné dvere a na oknách prízemia rokokovo-klasicistické kované mreže.
Majitelia kaštieľa, Révaiovci, sú známi od 13. storočia. František (I.) získal okolo roku 1540 hrad Sklabiňa aj panstvo Blatnica. Tieto majetky sa stali na vyše 400 rokov hlavným rodovým majetkom rodiny. Rod získal aj titul dedičného župana turčianskej župy pre seba a svojich potomkov v roku 1532. Starší brat Štefan sa stal vlastníkom majetku v Trebostove a okolitých dedinách. Týmto sa rod rozdelil na dve hlavné vetvy trebostovskú a sklabinsko-blatnickú.
Po druhej svetovej vojne boli majetky Révaiovcov na Slovensku skonfiškované. Po roku 1989 prebehlo viacero pokusov o reštitúciu majetkov, o niektorých musel rozhodovať Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Príslušníci sklabinsko-blatnickej vetvy žijú v Rakúsku a Švédsku.
Posledný potomok Révaiovcov v Mošovskom kaštieli , František (zomrel v r. 1914), sa nedal pochovať do rodinnej krypty, ale do hrobu na Haďom vŕšku uprostred nádherného lesa pri Veľkej Fatre, v ktorej trávil väčšinu času. Dnes možno hrob navštíviť vzdialenou cestou asi 2.5 km od Mošoviec popri rybníkoch, ktoré dal vybudovať sám barón v roku 1890. František tak veľmi miloval veľkofatranskú prírodu, že nedovolil vybudovať železničnú trať cez Mošovce, aby sa neznečistilo ovzdušie a hory. Dodnes je v dedine a jej okolí len autobusová doprava.
Po smrti posledného potomka Františka - po 1. svetovej vojne vlastnili kaštieľ rodinne spriaznení Hubaiovci. V roku 1946 tu bol zriadený štátny detský domov. Potom objekt kúpila od obce Slovenská filmová tvorba Bratislava, ktorá ho po rekonštrukcii využívala na filmárske účely naposledy v ságe o turčianskych zemanoch Alžbetin dvor. Dodnes sa v kaštieli vystriedalo niekoľko majiteľov ale sídlo je stále uzavreté.
Révaiovci vybudovali pri kaštieli aj nádherný park s rozlohou 16.5 ha, ktorý patrí medzi najväčšie na strednom Slovensku. Park je príkladom anglického parku, kde sa skupiny stromov striedajú s voľnými priestranstvami a vodnými plochami. Park oživuje potok Čierna voda, ktorá tečie aj okolo romantického Ostrova lásky ku ktorému sa viaže legenda, kde sa stretávala Mária Révaiová, žena starého Františka Révaia, s Jánošíkom. Tento ostrovček je súčasťou systému rybníkov, ktoré dal gróf Révai vybudovať.
Ostrov lásky v anglickom parku, Mošovce /
Island of Love in the English park in Mošovce
Most na Ostrov lásky v parku / Bridge to the island of love in the park
Väčšinu parkových objektov tvoria domáce dreviny. Z cudzokrajných drevín ako raritu Révaiovci do parku priniesli okrasný strom ginko dvojlaločné z východnej Ázie. Ginko biloba dobre znáša znečistenie a nevyskytujú sa na ňom takmer nijakí škodcovia. Zároveň je zdrojom cenných prírodných látok, ktoré sa používajú v prírodných liekoch a kozmetike podporujúcich zdravie a krásu.
Ginko biloba v anglickom parku Révaiovcov /
Ginkgo biloba in the English park of Révay family
Ginko biloba v anglickom parku Révaiovcov /
Ginkgo biloba in the English park of Révay family
V parku je aj klasicistický kruhový pavilón s veľkými polkruhovými oknami krytý kupolovitou strechou, ktorý dotvára jeho výzor. Postavený bol v roku 1800 ako skleník.
Kruhový pavilón v parku / Round pavilion in the park
V roku 1911 si v západnom výbežku parku dali Révaiovci postaviť mauzóleum, kaplnku. Horná časť tejto pseudogotickej stavby plnila funkciu kaplnky, spodná krypty. Kaplnka býva zatvorená, ale počas niektorých udalostí v dedine, ako napríklad jarmok, je sprístupnená verejnosti.
Kaplnka a mauzóleum v parku / Chapel and mausoleum in the park
Hoci kaštieľ tiež nie je prístupný verejnosti, park je majetkom obce a je otvorený pre prechádzky v každom počasí. Do Mošoviec sa kúpeľný hostia môžu dostať autobusom z Turčianskych Tepíc (necelých 6 km), alebo bicyklom.
Ak sa rozhodnete ísť bicyklom z kúpeľného mesta, najprv pôjdete cez dedinu Turčiansky Michal
Dedina Turčiansky Michal pri Turčianskych Tepliciach /
Village Turčiansky Michal near the spa Turcianske Teplice
Na ceste vidíme dominantu Horného Turca, vrch Tlstá /
On the way we see the dominant of Upper Turca, hill Tlstá
Na ceste vidíme dominantu Horného Turca, vrch Tlstá /
On the way we see the dominant of Upper Turca, hill Tlstá
Pred nami sa objavia Mošovce / Mošovce appears before us
Víta nás obec Mošovce / Welcome to the village Mošovce
V centre Mošoviec pred kaštieľom je socha básnika Jána Kollára /
Statue of the poet Jan Kollar stands in the center of Mošovce, before the manor house
Pozrieme si kaštieľ z blízka, vidíme aj erb rodu Révaiovcov /
Looking at the castle closely, we can see the coat of arms of Révay family
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára